Děti jsou živé, veselé a jsou všude. Doslova všude. Jen se otočíte, stojí na posteli, lezou na radiátor, nebo na jídelní stůl. Víte jaké věci v domácnosti jsou nejnebezpečnější? Na co si dát pozor třeba při rekonstrukci či stavění domu?
Pálí, pálí, pálí
Opaření je nejčastějším úrazem v domácnosti. Opaření kávou či čajem, zvrhnutí hrnce z plotny nebo převrácení rychlovarné konvice se dějí opravdu velice často. Doma většinou máme všechno zajištěné tak, aby se tyto nehody nemohly stávat a o to častěji se stávají u babiček, tetiček a kdekoli, kde dítě není doma. Tam se s tím totiž tak moc nepočítá. Pozor i při koupání, aby třeba starší sourozenec nepustil příliš teplou vodu z kohoutku. Pozor případy opaření mohou skončit i velice špatně
Pády a karamboly
pády z výšky jsou dalším častým problémem. Pokud dítě spadne ze stoje, většinou se nic nestane. Větší problém je třeba když dítě spadne z postele, gauče, stolu nebo židle. Často se stává také pád dítěte z přebalovacího pultu. Při pádu si dítě může přivodit zlomeniny či třeba poranění hlavy. Pokud dítě po pádu špatně reaguje, zvrací nebo usíná určitě jeďte na pohotovost. Jistota je jistota a nemá cenu si něco nalhávat. Pádům se samozřejmě dá i předcházet. Třeba pokud máte doma schodiště, pak si dávejte pozor při stavění či rekonstrukci domu. Schodiště si pořiďte klidně nerezové. Nerezové zábradlí se dobře udržuje a vypadá skvěle ale když už pořizujete nové zábradlí, přidejte i opěrnou část pro děti, která dítěti zajistí možnost držet se při chůzi ze schodů i do schodů.
Dalším častým problémem jsou alergické reakce, požití chemikálií a léků. Pokud vaše dítě sní něco, u čeho si nejste jistí tím, že to není škodlivé, pak zavolejte na toxikologickou linku, která je k dispozici non stop. Připravte si rodné číslo dítěte nebo číslo z kartičky pojištěnce, které budou potřebovat. Tato služba je totiž hrazená z veřejného pojištění.