Pokud se rozhodnete začít se pohybovat, vaše první kroky by měly mířit do prodejny se sportovními potřebami. Musíte se vybavit vhodným oblečením pro sport, a to z gruntu, od spodního prádla. A samozřejmě nevynechat vhodnou obuv. Zpočátku nechte v regálu speciální obuv pro maratony. Vy potřebujete, lehkou, ale pevnou obuv s podrážkou, která neuklouzne na prvním vlhkém kamínku.
Rozmyslete si, kdy budete běhat. Která denní doba vám bude nejvíce vyhovovat. Budete tomu muset přizpůsobit stravovací návyky. Běhat byste neměli v žádném případě s plným žaludkem. Vymezte si pro začátek na běh alespoň půlhodinku. Dva až tři krát týdně to bude úplně stačit.
Ideálním místem pro rekreační běhání je les. Vzduch bohatý na kyslík, plný voňavých stromů a rostlin je skvělým místem pro sport. Pokud nebydlíte u lesa nevěšejte hlavu. Běhat můžete prakticky kdekoliv. Vyhněte se ale rušným silnicím. Ať už z důvodu bezpečnosti, tak i ze zdravotního důvodu. Nemusíte přece inhalovat výfukové zplodiny za každou cenu.
Takže se chystáte rozběhnout. Ještě ale chvilku vydržte. Než vyběhnete zkuste si nejdříve pomocí strečinku protáhnout především lýtkové a stehenní svaly. Také nezaškodí udělat si pár dřepů, a pár krát vertikálně otočit trupem.
S během začínáme podle kondice. Najdeme si trať kolem 2-3 km. Pokud do toho jdeme opravdu natvrdo a doposud jsme se přesouvali jen pomocí líné chůze, a navíc na velmi krátké vzdálenosti, úplně nám postačí první dny rychlá, svižná chůze. Účelem této první fáze je se pořádně zadýchat a zvýšit tepovou frekvenci do rozmezí 160–180 tepů za minutu.
V následujícím tréninku budeme do chůze vkládat úseky, kdy poběžíme volným tempem. Opravdu rychlost není tím, co nás nyní mělo trápit. Každým dnem se snažíme prodloužit běžecké úseky. V této fázi začínáme mít radost ze zlepšující se kondice, kterou na sobě pociťujeme.
Brzy se nám podaří z tréninkové cyklu vynechat chodecké úseky a už jen běháme. Teprve nyní je na čase myslet na zvyšování rychlosti a také zvolna prodlužovat uběhnutou vzdálenost.