Betonové ploty se začaly objevovat v exteriérech průmyslových staveb a soukromých sídel již před několika lety. První pilotní projekty spočívaly ve výstavbě oplocení o výšce, odpovídající běžným stavbám kamenných a cihlových zdí, tedy zhruba v rozmezí mezi jedním a dvěma metry. Zájem o tyto prefabrikované výrobky byl poměrně velký vzhledem k jejich přednostem – přijatelné ceně, rychlé a snadné montáži, dlouhé životnosti a vlastnostem, které poskytuje klasické zdivo, tedy snížení úrovně hluku a prachu na pozemku a zajištění dostatečného soukromí.
K výhodám tohoto způsobu oplocení patří také možnost volit z více barev a tvarů povrchů jednotlivých desek, záleží víceméně na osobním vkusu, případně lze v tomto směru požádat o radu zahradního či bytového architekta, anebo se inspirovat již hotovými stavbami.
V poslední době se však stále častěji objevuje, zvláště na soukromých pozemcích typu zahrad či parků, řešení betonového plotu se dřevem https://www.montazmpc.cz/. Dřevo vytváří s betonem v tomto duchu souladný prvek, hodí se prakticky ke každému typu objektu, lze jej povrchově upravit barevnou lazurou a vynikne především v kontrastních barvách – v protichůdných odstínech barevného spektra, např. beton v barvě světle šedé až krémové a dřevo v odstínech mořidel Pinie, Kaštan, Třešeň, Teak, anebo jako přírodní borovice.
Betonový plot získá tímto řešením na kráse, zároveň plní svůj původní účel, který očekáváme od horní řady betonových desek – tedy zajištění dostatečného soukromí a bezpečí na vlastní parcele. Výška betonového soklu může být libovolná, desky se dodávají v rozměrech (zpravidla) 200 x 50 cm. První řada desek se pokládá přímo na zem, anebo je možné ji zčásti zapustit pod úroveň terénu.
Pokud o tomto řešení oplocení reálně uvažujete, zvažte i odbornou montáž vzhledem k tomu, že se plot musí dobře zaměřit, sloupky ukotvit do země, a každá z desek váží necelý metrák, což vyžaduje i dobrou fyzickou kondici a vhodné pracovní pomůcky.