Pěstovat slunečnici na své zahradě nebo třeba na balkóně či terase ve velkém květináči, to zvládne i zahradník začátečník. Je to totiž kráska nenáročná. Svou velikostí a tvarem je hodně výrazná. Opravdová královna zahrady! Když skončí sezóna, po kterou její květy zdobí naši zahradu, můžeme sníst její semínka. A také se o ně podlit s ptáčky. Navíc slunečnice léčí. Zbaví nás mnoha nepříjemných zdravotních obtíží. Připravíme z ní výborný čaj, tinkturu nebo mazání.
V zahradě
Vybereme jí samozřejmě stanoviště, kde je dostatek sluníčka. Také by tam nemělo moc foukat, aby jí nehrozilo zlomení stonku. Dobrá je jí, až trochu povyroste, opatřit ji vhodnou podporou. Má ráda hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Semena vyséváme během dubna nebo května. Na záhoně by měly být alespoň 20 centimetrů od sebe. Pokud má rostlina dobré podmínky, doroste až výšky 2,5 metru. Květ může mít průměr až 30 centimetrů. Zahradu zkrášlují až do října.
V domácí lékárně
Okvětní lístky slunečnice používáme nejen k přípravě čaje (snižuje horečku, podporuje činnost jater, zlepšuje trávení). Také je můžeme přidávat spolu s koupelnovou solí do koupele (hojí kůži). Naši předci hojivé účinky slunečnic dobře znali a používali je k léčení válečných zranění.
Z květů můžeme vyrobit tinkturu (pomáhá při kašli, usnadňuje vykašlávání, používá se asi 30 kapek 3 x denně). Tinkturu připravíme tak, že jeden díl slunečnicových květů zalijeme deseti díly alkoholu. Tuto směs necháme pár týdnů macerovat a pak scedíme.
Další možností, jak využít k léčbě sílu slunečnicových květů je jednoduchá výroba mazání na revma. Květ je k tomuto účelu potřeba odříznout v době, kdy na něm začínají uzrávat semínka. To je v něm nejvíce účinných látek, které bolavým kloubům uleví. Květ nakrájíme na drobné kousky a zalijeme lékárenským lihem tak, aby byl ve sklenici ponořen. Na jeden květ postačí asi půl litru lihu. Přidáme k tomu hrst nastrouhaného mýdla. Pak necháme deset dní na slunci. Poté scedíme a výborné mazání je hotovo!